Mankala

Mankala jest chyba najstarszą znaną grą planszową na świecie. Dorobiła się wielu implementacji – od glinianej przez drewnianą do smartfonowej włącznie.
Ja miałem okazję poznać ją lata temu, na starym telefonie Nokii pod nazwą Bantumi – umilała mi sześciogodzinną podróż PKSem na Mazury.
Po wieloletniej przerwie powrót do Mankali nastąpił na konwencie „Planszówki na Narodowym”, gdzie Sylwii uwagę przykuło coś, co było drewnianym korytkiem wypełnionym błyszczącymi kamieniami. Po szybkim przypomnieniu zasad przez obsługę konwentu zaczęliśmy grać. Po siedmiu szybkich partiach gra została przygarnięta.
Wersja, którą nabyliśmy, jest wersją pancerną – blaszane opakowanie, żłobiona deska o grubości kciuka no i TE kryształki.

Aktualnie jest najczęściej wyciąganą grą w domu – 3 partyjki nie zajmują dłużej niż 20 minut, a samo przygotowanie gry to około 30 sekund.
Gra bardzo się spodobała mojej pięcioletniej chrześnicy oraz jej siostrze bliźniaczce. Wytrawni gracze i optymalizatorzy też mogą dużo wycisnąć z Mankali 🙂

Plusy dodatnie:
+ proste reguły dla każdego
+ krótki czas przygotowania gry i rozgrywki
+ jakość wykonania
+ kryształki

Plusy ujemne:
– zagłębienia wydrążone w planszy powinny być większe – często kryształki nie mieszczą się w docelowym miejscu i należy pilnować aby nie trafiły do sąsiednich otworów

Jedna uwaga do wpisu “Mankala

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s